Header Image (c) Dave Whitlock
    Malá internetová encyklopedie sladkovodních ryb, žijících v našich vodách. Obsah není konečný a je stále postupně doplňován. Pokud chcete být informováni o tom, které další ryby zde přibyly, můžete použít RSS kanál.

Uložte si adresu ryby.jinyweb.cz mezi Vaše oblíbené položky ať příště nemusíte hledat...

Seznam ryb:Obsah do čtečky:Odkazy: 

Bolen dravý

Bolen dravý (Aspius aspius) je naše jediná kaprovitá ryba, živící se masitou potravou. Obývá klidnější střední a dolní úseky větších řek, odstavná ramena, tůně a přehradní jezera vodních nádrží.

Bolen Dravý

Bolen dravý má dlouhé a štíhlé, z boků mírně zploštělé tělo s širokou tlamou, jejíž okraje sahají až pod velké oko. Dolní čelist je o něco delší než horní. V horní čelisti má jamku, do které zapadá hrbol na dolní čelisti. Hřbet je tmavý, boky stříbřité. Ploutve, zvláště u mladších jedinců, bývají oranžové nebo načervenalé. Ocasní ploutev je výrazná klínem s konci do ostrých špiček.

Běžně dosahuje délky 40–70cm, vyjímečné kusy mohou mít i více než 100cm a váhu i 14kg. V dospělosti se živí výhradně dravě. V mládí přijímá plankton a drobné bezobratlé živočichy. Později jeho potravu tvoří ryby, obojživelníci, ptáci či drobní savci. Vzácně může ovšem konzumovat i stravu rostlinného původu. Je typický svými hlučnými výpady do hejna drobných rybek často u samého břehu i v úplných mělčinách. Jeho skvělý zrak z něj ovšem dělá nejen dobrého lovce, ale i velmi opatrnou a plachou rybu.

Výskyt Bolena dravého naznačuje na dostatek drobných rybek. Významně se uplatňuje při omezování plevelných ryb a jedná se tedy o cennou hospodářskou rybu.

Svou oblibu získal i v oblasti sportovního rybářství. Jeho lov sice díky průměrnému masu s drobnými kostmi není u nás masově rozšířen, i tak jsou ale rybáři kteří se na lov bolenů specializují. Loví se převážně přívlačí, při záběru je vhodné ihned zasekávat. Razance, s jakou se bolen dravý vrhá na kořist, je úžasná a ulovení většího kusu patří mezi nezapomenutelné zážitky sportovního rybáře. Po zaseknutí bojuje vytrvale ale bez záludností.