Header Image (c) Dave Whitlock
    Malá internetová encyklopedie sladkovodních ryb, žijících v našich vodách. Obsah není konečný a je stále postupně doplňován. Pokud chcete být informováni o tom, které další ryby zde přibyly, můžete použít RSS kanál.

Uložte si adresu ryby.jinyweb.cz mezi Vaše oblíbené položky ať příště nemusíte hledat...

Seznam ryb:Obsah do čtečky:Odkazy: 

Kapr obecný

Kapr obecný (Cyprinus carpio) je největší kaprovitou rybou u nás. Jeho chov má pro Českou republiku značný hospodářský význam. Neocenitelnou vlastností kapra je rychlý růst a kvalitní maso, nevýhodou se ovšem pak může zdát velké množství malých pružných kostí.

Kapr obecný

Kapr obecný má několik forem, z nichž forma sazan je původní a nezušlechtěná. Sazan má protáhlejší tělo, po celé délce kryté zlatavými šupinami. Pokud žije v proudících vodách, je jeho tělo více protáhlé a spíše nízké. U zušlechtěných forem se hřbet za hlavou výrazně zvedá a je oproti tělu v porovnání menší. U chovné varianty je ošupení šlechtěním redukováno. Tlama kapra je výsuvná a na jejím obvodu jsou čtyři vousky. Ústa jsou neozubená, oči jsou zlatavé, olivově zelené a pohyblivé. Kapr má hřbetní, prsní, břišní, řitní a ocasní ploutve.

Kapr obecný - bez šupin

Hmotnost kapra obecného může ve vhodných podmínkách přesáhnout 20 kilogramů a jeho délka může přesáhnout 100 centimetrů. Je to všežravá ryba: živí se bentosem a drobnými živočichy, které sbírá ze dna. Významnou součást jeho potravy tvoří i rostlinné zbytky a různá semena.

Kapr patří mezi nejčastěji vysazovaný druh ryby do sportovních vod, kde je mezi rybáři velmi ceněn. Loví se převážně na položenou, ale dá se spolehlivě ulovit i na plavanou či dokonce v některých případech i na mušku. Velké kusy ryb žijící několik let v prostředí velké tažné řeky bývají tvrdým oříškem i pro perfektně vybavené specialisty a stávají se tedy tak cennou trofejí.