Header Image (c) Dave Whitlock
    Malá internetová encyklopedie sladkovodních ryb, žijících v našich vodách. Obsah není konečný a je stále postupně doplňován. Pokud chcete být informováni o tom, které další ryby zde přibyly, můžete použít RSS kanál.

Uložte si adresu ryby.jinyweb.cz mezi Vaše oblíbené položky ať příště nemusíte hledat...

Seznam ryb:Obsah do čtečky:Odkazy: 

Jelec jesen

Jelec jesen (Leuciscus idus) kaprovitou rybou cejnového pásma především ve vodách na jižní Moravě, i když v posledních letech se jeho stav zlepšuje i na českých tocích. Jelec jesen se v některých ohledech podobá jelci tloušti. Více se ale podobá plotici.

Jelec jesen

Tělo má jesen protáhlé, ze stran zploštělé. Boky jsou zbarveny stříbřitě, malé oči jsou žluté a ploutve načervenalé. úUsta jsou malá, i když větší v porovnání s většinou kaprovitých ryb. Ozdobné verze pro chov v zahradních a parkových jezírkách mohou být různě zabarveny od zlatava až do tmava či ‚strakata‘.

Jelec jesen je rybou plachou a zdržuje se v hejnech. Patří mezi všežravce, potravu mu tvoří plankton, hmyz, měkkýši, kousky rostlin, ale i plůdkem ryb, větší jedinci i menšími rybkami. U nás dorůstá délky 30–40cm a váhy do 1kg, úlovky nad 50cm bývají již spíše vyjímečné.

Vzhledem k omezenému rozšíření nepatří jelec jesen mezi hojně sportovně lovené ryby, i když jeho stav se již i v čechách začíná zlepšovat. Na moravských řekách se objevuje mezi úlovky při muškaření. Lze však lovit i ostatními běžnými způsoby.