Header Image (c) Dave Whitlock
    Malá internetová encyklopedie sladkovodních ryb, žijících v našich vodách. Obsah není konečný a je stále postupně doplňován. Pokud chcete být informováni o tom, které další ryby zde přibyly, můžete použít RSS kanál.

Uložte si adresu ryby.jinyweb.cz mezi Vaše oblíbené položky ať příště nemusíte hledat...

Seznam ryb:Obsah do čtečky:Odkazy: 

Lín obecný

Lín obecný (Tinca tinca) se vyskytuje ve stojatých a mírně tekoucích vodách prakticky na celém našem území. Je to kaprovitá ryba, milující mělké prohřáté vody. V některých rybnících bývá vysazován jako chovná ryba, obývá i přehradní nádrže, kde se stahuje nejčastěji do mělkých vyhřátých zátok s dostatkem porostů. Je extrémně přizpůsoben k životu v mělkých zarostlých vodách a dokáže přežít i kritické stavy nedostatku kyslíku.

Lín obecný

Lín má krátké, zavalité tělo a sedm zaoblených ploutví. Boky bývají zabarveny do zelena. Na hlavě malé oči a vysunovatelná ústa se dvěma drovnými vousky. Drobné šupinky jsou pokryty silnou vrstvou slizu, díky čemuž je lín neobyčejně kluzký.

Lín obecný dosahuje délky 20–50cm, velmi vyjímečně i více než 60cm. Průměrná váha se pohybuje kolem 1kg, rekordní úlovky mohou mít i přes 3kg. Živí se potravou ze dna kde vyhledává larvy, vodní plže a další bezobratlé.

Lín obecný je u sportovních rybářů oblíbený pro svůj vzhled, ale i pro maso. Někteří rybáři jej však nemají příliš v oblibě, jelikož nedosahuje větších rozměrů. Nejoblíbenější lovnou technikou je plavaná s nástrahou těsně nad dnem. Vyplatí se nastražovat blízko břehu a hledat je v úplných mělčinách.