Hlavatka podunajská
Hlavatka podunajská (latinsky Hucho hucho) je naší největší lososovitou rybou. Původním výskytem byla oblast středního a horního povodí Dunaje, kde však byla vyhubena. Byly pokusy o její rozšíření i v řekách Morava a Dyje, kde se hlavatka vyskytovala ještě v minulém století. V současnosti je u nás hlavatka rybou bez pravidelného trvalého výskytu a jen v několika lokalitách žijí kusy z předchozího vysazování.
Hlavatku podunajsou charakterizuje dlouhé tělo s protáhlou mírně zploštělou velkou hlavou a mohutnými ozubenými ústy, přičemž čelisti končí až daleko za očima. Mladé ryby bývají snadno zaměňovány se pstruhem. Dospělejší jedinci mají tělo narůžověle až hnědočerveně zbarvené s červenavou ocasní ploutví. Narozdíl od pstruha jsou ocasní a tuková ploutev bez teček, tmavé tečky jsou pouze na hlavě a na bocích těla.
Hlavatka podunajská dorůstá běžné velikosti 60 až 100 cm, vyjímečně i 120cm a více. Délka života jednotlivých kusů může být i 25–30 let. Po vykulení se živí hlavně larvami drobného hmyzu. Již od velikosti 5cm začíná lovit drobné rybky. Vzhledem k její dravosti a k tomu, že dospělé velké kusy mohou spotřebovat až 15kg ryb ročně, stává se vysazování hlavatky i někdy terčem kritiky.
Sportovně je hlavatka podunajská velmi ceněná ryba, zvláště pro její velikost a vytrvalou bojovnost. Nejčastěji se loví vláčením nebo i muškařením. Vzhledem k ohrožení hlavatky by se chycené kusy měly vždy šetrně vrátit. Mladé hlavatky jsou často zaměňována se pstruhem a vysazené kusy jsou tak díky neznalosti rybářů za čerstva vyhubeny.