Okoun říční
Okoun říční (Perca fluviatilis) patří mezi naše menší dravé ryby. Je nezaměnitelný podle výrazných tmavých příčních pruhů. Obývá většinu stojatých i tekoucí vod a je poměrně dobře přizpůsobivý životním podmínkám.
Okoun říční má poměrně vysoké tělo, přičemž výška vyklenutí hřbetu může značně kolísat podle vod a stáří. Výrazné jsou dvě hřbetní ploutve, první se silnými a ostrými trny. Břišní, řitní a ocasní ploutve mají obvykle načervenalý nádech. Na bocích mívá až devět tmavých pruhů. Na hlavě jsou typické velké oči a skřele ukončené velkým trnem.
Okoun říční u nás dorůstá běžně velikosti 15 až 30 cm, vyjímečně nejvýše do 50cm. Dožívá se 15–20 let. Okoun je velmi žravá ryba. Mladší jedinci se živí planktonem, rybím potěrem a prakticky vším živým ve vodě, v dospělosti výlučně menšími rybkami včetně vlastního potomstva – zejména při přemnožení a nedostatku potravy. Okoun říční často tvoří hejna, v nichž napadá jiné ryby. Pouze větší a starší jedinci žijí samotářsky.
Dříve byl okoun nenáviděnou plevelnou rybou. V dnešní době je považován za významný druh a stal se oblíbeným objektem sportovních rybářů. Nejčastěji se loví na drobnou živou rybičku, přivlačí nebo i na žížalu. Má chutné a kvalitní maso, jeho konzumaci však stěžuje škrabání drobných drsných šupin.